
Затримка мовного розвитку у дітей. Чому виникає і що робити батькам
На даний час, великою проблемою в світі є порушення мовного розвитку дітей. Психолог стверджує, що зараз, кожна друга дитина у віці 2-4 років приходить до психолога, із затримкою мовного розвитку.
У чому ж причина затримки мовного розвитку у дітей?
Поговоримо про типовий випадок в роботі.
На прийом прийшла мама х трирічним малюком. Дитина, увійшовши до кабінету одразу біжить до яскравої іграшки, навіть не звернувши на мене увагу. Таке враження, ніби в кабінеті нікого крім нього немає.
І от поки дитина грається іграшкою, вона не реагує на прохання, не відповідає на питання, і взагалі неможливо привернути його увагу. Тут іграшка набридає, дитина підходить до мами і видає: “А-аа”. Мама одразу дістає пляшку з компотом і дає дитині. Він щасливий, що отримав те, що хотів. І тільки мама знала, що означало це “а-аа”.
Поки ми спілкуємось з мамою , від дитини чути декілька протяжних голосних, на які мама реагує миттєво, як фокусник, дістаючи з сумки їжу, іграшки та інші, цікаві дитині, предмети.
З часом йому набридає гра і дитина затягує вже протяжне гучне “А-аааа!”. І на такий сигнал, мама витягує з сумки планшет. І все, дитина затихає і відвернути його увагу стає неможливо. І такий кожний другий випадок.
Звісно, причин порушень мови є безліч і у кожної дитини вони індивідуальні, але найчастіше, затримка мовного розвитку – це результат цілого комплексу в тій чи іншій мірі виправних проблем. І дуже важливо помітити їх на ранніх етапах, щоб в майбутньому уникнути багато проблем.
Що ж робити і як допомогти дитині?
Найперше, що рекомендує психолог – це перевірити слух у дитини . Оскільки, при будь-яких проблемах з мовою візит до отоларинголога є обов′язковим . Також , лікар може виявити й інші проблеми – занадто коротку вуздечку або занадто великий язик, що також може тягнути за собою труднощі при говорінні, в результаті чого дитина може просто мовчати.
Також, з даною проблемою варто звернутися до лікаря-невролога. Адже, мова людини формується з народження, і до того, як дитина вимовить перше слово, його мова проходить такі стадії розвитку, як гуління і лепет. І невролог може виявити відсутність цих стадій .
Часто, трапляються випадки , що затримка мовного розвитку випливає з інших діагнозів, такі як : обставини народження, періоду вагітності, генетичні порушення, патологічний (підвищений або знижений) тонус м’язів .
Не варто забувати, що затримка мови– це одна з головних ознак дитячого аутизму. Тому, якщо дитина не хоче йти на контакт і не розмовляє, можна припустити, що ця дитина – аутист. Такі дітки не посміхаються, вони не радіють, коли бачать батьків, часто не дивляться в очі. Проте, це серйозний діагноз, який може поставити тільки дитячий психіатр.
Які “побутові” причини можуть спричинити затримку мови
Звісно, це наші гаджети. Так, дитина справді посидить тихо з телефоном, а мама встигне зробити безліч справ. Але, зазвичай, у дитини, яка рано пізнала принади гаджетів спостерігаються не тільки проблеми з мовою, вона ще й розкоординована, часто може бути агресивною, має проблеми з харчуванням та сном.
Тому, для батьків правилом номер один має бути : відсутність гаджетів до трьох років. Комп’ютерні ігри можна вводити в діяльність дитини тільки після того, як вона освоїла традиційні види дитячої діяльності – малювання, конструювання, сприйняття і твір історій. Коли малюк навчиться самостійно гратися в звичайні дитячі ігри – рольові, маніпулятивні, моторні, логічні.
Гіперопіка батьків
Так, справді, затримка мови часто проявляється у дітей, мами яких проявляють гіперопіку, оскільки вони просто не дають можливості дитині заговорити. Вони розуміють дітей без слів і просто одразу виконують бажання дітей. І у такої дитини просто немає необхідності говорити, адже її розуміють і всі її потреби є задоволеними.
Читайте також:Бажання на Новий рік
А для розвитку мовлення надзвичайно важлива саме ПОТРЕБА говорити. А вона не виникне, якщо мама по першому жесту дитини буде давати їй необхідне і працювати “перекладачем” для всіх родичів. Дитині так зручно і вона навряд чи звхоче виходити з цієї зони комфорту. Тому, батькав важливо докласти всіх зусиль, щоб дитина усвідомила, що мова їй необхідна і без неї вона не отримає те, що хоче .
Що робити батькам, якщо їхня дитина погано говорить?
Найперше, що потрібно зробити батькам – це старатись якомога більше говорити з дитиною. Ваша дитина завжди має чути звернену до неї мову, не з екрану телевізора, а від вас. Старайтесь завжди коментувати всі побутові справи та події життя малюка. Вчити з дитиною пісеньки та віршики . Джерело


Вам також може сподобатись

Домашній хліб на сковороді . Це неймовірно смачно і дуже швидко.
21.10.2023
Роль вітаміну B1 в організмі!
13.09.2023