Історії

Мама, озброївшись знаннями з розумних книжок, починає діалог з дитиною.

Мама, озброївшись знаннями з розумних книжок, починає діалог з дитиною. Але для взаєморозуміння набагато важливіші не слова, а відчуття, почуття дитини. Зайвий текст частенько «забиває ефір», заважає усвідомленню важливих речей.

Адже справжня розмова з малюком – це не перекидання порожніми фразами і словами, а ті відчуття, які з’являються між рядків. Цю мудрість не можна почерпнути з «розумних книг», нею зі мною поділився мій синок, коли йому було 4 рочки.

Маленький мудрець
До певного моменту інформація, яку я зібрала з досвіду психологів і педагогів, була корисною. Ми зі старшим сином Семеном більш-менш налагодили спілкування. Я постійно говорила про почуття, промовляла його емоції, вчила знаходити вихід із проблеми. Коли у Семена повинен був з’явитися молодший братик, я поступово почала готувати його до цієї серйозної події. Головною думкою моєї розмови було: «Як чудово бути старшим братиком».

Семен нерозуміюче поглядав на мене, як я постійно говорила, і чим більше я «торохтіла», тим менше зауважувала, як віддаляється мій малюк. І поради з популярних книжок про вимову емоцій і озвучування його почуттів, зовсім вже не працювали.

Читайте також Чи псує фен волосся?

В один прекрасний день, вже після народження маленького братика, мій Семен нарешті відчайдушно видав: «Мамочко, я зовсім не хочу поки що бути дорослим». Я в цей момент якраз купала його у ванній, тому просто отетеріла. В голові відразу ж спливли цінні поради психологів, які як не дивно в даний момент припали до місця.

«Ти хочеш побути маленькою дитиною?». Семен, втупившись у моє плече закивав. Навіть відповісти не зміг, так гірко він плакав від дорослої відповідальності, яка навалилася на нього. Ми сиділи на краю ванни в обнімку і просто мовчали. Нарешті його невгамовна мати просто мовчала, а не видавала в ефір мудрості.

Завдяки одній єдиній цій фразі, яку синочок знайшов замість моїх мільйонів порожніх слів, я отримала дуже жорстокий урок. І автором цієї фрази не був бородатий професор, а мій чотирирічний син. Сказавши це, він розвіяв в пух і прах всі мої методи і виховні прийоми. Тільки замовкнувши, я почала розуміти свого малюка набагато краще.

Слухай своє серце
Коли син трохи заспокоївся, я віднесла його в ліжечко і залишилася поруч довше, зовсім як раніше, коли він ще не був «дорослим». Дуже шкода, що такі моменти, коли ми по-справжньому близькі зі своїми дітьми, трапляються рідко. Тепер я задумалася, можливо, не слід засмічувати «розумними думками» ефір, не транслювати щомиті популярні поради психологів: «35 тисяч фраз, які щаслива дитина повинна чути кожен день»? Може просто необхідно бути уважним спостерігачем і менш активним слухачем для свого малюка?

Відразу пригадалася розповідь одного письменника, який мав провести серйозну розмову з сином з приводу його проступку. Всю дорогу, поки вони їхали в машині, батько зосереджено мовчав. Коли машина зупинилася біля дверей школи, він запитав: «Сину, ти все зрозумів?». І хлопчик кивнув. Так, дитина зрозуміла: тато довіряє йому, тому не вважає за необхідне засмічувати ефір зайвими словами.

Так що, іноді мовчання і теплі обійми можуть допомогти набагато краще зрозуміти свою дитину і самого себе, ніж найбільш правильно вибудуваний діалог і найактивніше слухання на світі.

Коментарі Вимкнено до Мама, озброївшись знаннями з розумних книжок, починає діалог з дитиною.