Поради

Кора дуба: лікувальні властивості

Унікальні властивості кори дуба
Серед широкого різноманіття лікарських трав і рослин кору дуба виділяє її склад, що забезпечує злагоджену роботу людського організму:

Дубильні речовини. Таніни відрізняються терпкими і очисними властивостями. Виводять токсичні речовини, що допомагають при запаленні: усувають і попереджають повторне виникнення. Сприяють зупинці зовнішніх і внутрішніх кровотеч.

Кислота елагова. Являє собою сильний натуральний антиоксидант. Захищає клітини від згубного впливу вільних радикалів, знижує ймовірність виникнення онкологічних захворювань навіть при наявності провокуючих факторів.

Галова Кислота. Зупиняє подальший розвиток запалення, збільшує міцність клітинних мембран та їх проникність.

Пектин. Речовина, що володіє комплексною дією. Надає позитивний вплив на шлунково-кишковий тракт, відновлюючи і покращуючи процес перетравлення їжі і засвоєння поживних речовин, нормалізує кишкову перистальтику. Зменшує концентрацію шкідливого холестерину, перешкоджаючи формуванню бляшок, закупорюють кровоносні судини. Володіє знеболюючою і антисептичною ефектами. Впливає на кровообіг, очищає організм від токсичних речовин, важких металів та їхніх сполук, пестицидів.

Кверцетин. Флавоноїд, сильний антиоксидант. Сприяє поліпшенню клітинного харчування в головному мозку. Допомагає швидше відновитися і попередити появу ускладнень після перенесених черепно-мозкових травм.

Пентозани. Полісахариди, що чинять депресивну дію на процес розвитку і розмноження патогенної мікрофлори. Ці речовини пригнічують всередині патогенів біохімічні процеси. Надають зміцнює дію на імунну систему в процесі профілактики багатьох захворювань.
Катехіни. Антиоксиданти, що сприяють продовженню молодості, що сповільнюють старіння за рахунок пригнічення негативного впливу вільних радикалів.

Читайте також Наймудріша притча про образу.

При запаленні горла
Використання відвару на основі лікувальної сировини при захворюваннях горла допомагає швидко усунути біль, нормалізувати функціонування м’яких тканин, усунути запальний процес.

Рецепт приготування засобу та спосіб його використання:

3 ст. л. кори залити склянкою тільки що закипілої води.
Томити на водяній бані протягом 25 хвилин.
Настояти до охолодження, після чого процідити.
Зберігати відвар в холодильнику не більше 2 днів.
Полоскати горло до 8 разів на день. Після процедури протягом 30-40 хвилин заборонено що-небудь вживати в їжу, пити воду та інші рідини.
Перед застосуванням відвар необхідно трохи підігріти.

Для зубів
Відвар допоможе швидко усунути сильний зубний біль, знищити патогенну мікрофлору, зменшити запалення. Кора дуба для зубів готується за тим самим рецептом, що і для проведення терапії запалення в горлі.

При стоматиті використовується наступний рецепт:

З’єднати кору в кількості 2 ч. л. з 1 ч. л. ромашки аптечної. Рослинний збір залити 3 склянками води.
Варити протягом 10 хвилин.
Після охолодження процідити.
Полоскати ротову порожнину необхідно кожну годину. Якщо стоматит виник у маленької дитини, виразкові освіти акуратно протирати ватним диском, змоченим в розчині.

Позбутися від болю при захворюваннях зубів допоможе ще 1 спосіб:

2 ст. л. сировини подрібнити в кавомолці або блендері.
Залити отриманий порошок склянкою води.
Довести до кипіння і томити на невеликому вогні 15 хвилин, процідити.

Щоб посилити терапевтичну дію кошти, в нього рекомендується додати в рівній пропорції відвар на основі шавлії. Настояти його, після чого використовувати для полоскання до 6 разів на добу. Але такий метод купірування больових відчуттів є тимчасовою мірою, яка не допоможе вилікувати зубне захворювання.

Коментарі Вимкнено до Кора дуба: лікувальні властивості