Історії

Хочете втратити друга — позичте йому грошей.

Гроші даються в борг з необмеженим терміном дії

Коли ви берете кредит, то у вас є чіткі тимчасові рамки, в які ви зобов’язані вписатися, щоб не отримати проблем у вигляді штрафу і погіршення кредитної історії. У випадку ж з позичанням грошей в борг родичам або друзям ви не скріплюєте свої зобов’язання нічим, крім “віддаси, коли зможеш” або “через місяць віддам залізно”.

Але коли проходить час, а борг все ще не повернутий, у вас є тільки два варіанти: набридати проханнями повернути вже гроші і вислуховувати “та скоро вже/ось-ось віддам/ще до зарплати трохи почекай” або сидіти на п’ятій точці рівно і чекати дива, сподіваючись на порядність позичальника.

Ця невизначеність може бути стресовою, особливо якщо ви позичили великі гроші.

Виплата зайнятих грошей не є пріоритетом для позичальника

Припустимо, ви позичили гроші другові на машину. Він обіцяє віддати наступного місяця, але не повертає. Чому? Просто він порахував, що зараз є витрати важливіше, а друг може і почекати, на те він і друг.

Без чітко позначених часових меж і обговорення суми платежів погашення кредиту для позичальника стає за пріоритетом останньою дією. Без загрози штрафних санкцій у позичальника немає підстав серйозно ставитися до повернення боргу. Ну а якщо згадати про те, що піде за простроченням, то в більшості випадків можете попрощатися з другом, так як він затаїть на вас образу через те, що ви вважаєте, що він не поверне борг, або через бажання “нажитися” на ньому.

Виникає незручність

Родича чи друга незручно запитувати про те, коли він поверне борг. Те ж саме стосується і позичальника, якщо той порядна людина, а не зайняв суму, знаючи, що не збирається її повертати. Ще більшу незручність створює ситуація, коли платіж вже прострочений. В такому випадку позичальник може навіть обірвати всі контакти з кредитором, щоб не говорити про позику і не відчувати сорому за свої дії. А це призводить до непорозуміння і погіршення відносин між родичами або друзями.

Ви стаєте “гаманцем” для інших людей

Позичивши одного разу комусь гроші, особливо велику суму, ви як би створюєте прецедент і показуєте іншим, що не проти того, щоб дати гроші в борг без відсотків. Ні, ми не говоримо, що допомагати рідним і друзям — це погано. Навпаки, відмінно, коли ви готові прийти на допомогу в скрутну хвилину. Але коли ви бачите, що вами відверто користуються, не варто йти на поводі.

Після цього до вас почнуть звертатися різного роду “близькі” родичі і друзі, які з 90% ймовірністю точно не повернуть борг, а якщо отримають відмову, то затаять образу і почнуть розповідати будь-якому зустрічному, наскільки ви жадібні.

Читайте також: Ще за радянських часів став популярним «побутовий мазохізм», який продовжується до сьогодні.

Ви ризикуєте погіршити відносини

Іноді краще один раз ввічливо відмовити, і тоді людина або зрозуміє причину, і відносини залишаться на колишньому рівні, або трохи образиться, але і тут навряд чи погіршиться його думка про вас. У разі ж, коли ви дасте гроші в борг, і позичальник з якихось причин прострочить виплату або взагалі почне ховатися від вас, ваші відносини, швидше за все, більше ніколи не будуть колишніми.

Якщо позичальник сам по собі неприємна людина, то він почне поширювати про вас різні гидоти з метою дискредитувати вас перед іншими родичами або друзями і виставити себе жертвою скнари. У разі ж якщо це нормальна людина, то він через неможливість повернути борг може уникати вас навіть після того, як погасить позику.

Хочете уникнути цього — поговоріть з позичальником, перед тим як видати гроші. Наприклад, розкажіть, що ви чули, що такі позики руйнують дружбу, чи не буде такого і у вас? Що ви можете зробити, для того, щоб подібна проблема не виникла? Якщо родич або друг — адекватна людина, то він зрозуміє, і ви спокійно обговорите всі моменти. Ну а якщо він сприйме дані слова агресивно, то ви переконаєтеся в тому, що мали рацію у своєму небажанні давати йому в борг.

Ви відкладаєте свої бажання на потім

Звичайно, якщо йдеться про щось істотне, наприклад про позику на операцію або про щось подібне, що не вимагає зволікання і будь-якого зважування аргументів за і проти, то не дати гроші близькій людині — це не особливо благородний вчинок. Але якщо друг просить вас зайняти йому на iPhone, тому що вийшла нова модель, а його попередня версія вже застаріла, або він хоче купити машину, щоб справити враження на дівчат, то видача грошей на це є не альтруїзмом, а фінансовою безграмотністю.

Замість того щоб розширити свою житлоплощу або нарешті побувати за кордоном, ви даєте комусь іншому гроші на розваги, які часом взагалі не варті своїх витрат. Тому тричі подумай, перш ніж давати в борг.

Коментарі Вимкнено до Хочете втратити друга — позичте йому грошей.